Ще спре ли кризата продажбата на камини?

В очакване на кризата всеки бизнес трепери пред възможния развой на събитията и пораженията, която тя може да нанесе върху него. Опасения от неизвестностите, които носи кризата изпитва и бизнесът, който се грижи за внасянето на уют, топлота и престиж в домовете на хората. За камините и състоянието и бъдещето пред пазара на камини Investor.bg потърси коментар от няколко компании в бранша.

Една от компаниите предложи два сценарии за въздействието на кризата върху тяхната дейност. Според нея едната възможност е с понижаването на потреблението покупките на камини пропорционално да намалеят, а другият вариант е поскъпването на други алтернативни начини за отопление, което ще обуслови по-масов интерес към камините.

Друга компания пък беше по-крайна, казвайки, че очакванията й са негативни. Останалите фирми, участващи в проучването, признаха, че е трудно да се определи престоящият ефект от кризата.

Някои от компаниите вече споделят за симптоми на кризата, проявяващи се в тяхната дейност. От Камини Номинал например казват, че промените в цените на металите имат явен отрицателен ефект върху ценообразуването на техните продукти: „Ако ние постоянно променяме цени на изделията си, ще загубим клиентите си“, споделят от компанията.

По отношение на интереса на потребителите към покупка на камина, компаниите не бяха съвсем единонодушни. Интересното е, че половината от анкетираните компании, които оперират основно в София, говорят за лек ръст в търсенето на камини напоследък. Те обясняват това с проблемите с „Топлофикация“ и желанието на хората да са независими от услугите на отколешната отоплителна система и от недобросъвестни съседи, заради които те трябва да търпят домашен студ. Такива хора често решават да си купят камина.

Компании, отчели забавяне в търсенето, бяха Камини Номинал и Германт, а от Секаста казваха, че за момента търсенето е нормално.

По принцип интересът към камините се отчита по две измерения – от една страна е типа производство, а от друга - различните начини за отопление, които камината позволява. В случая на бургаската компания Германт има два типа производство – българско и френско, като френското е по-скъпото от двете. По думите на Тодор Димитров от компанията луксозните камини са се радвали на повече реализирани продажби, отколкото българските, което може би подсказва нарасналите финансови възможности на населението и силно потребителско доверие. Напоследък обаче компанията е наблюдавала по-засилено търсене на по-евтините камини – сигнал за понижаване на платежоспособността или обезсърчаването на потребителския сентимент.

Що се отнася до различните начини за отопление – преобладаващ беше отговорът, че се предпочита отопление с водни ризи за сметка на инсталациите с въздухоподаване или отопление тип „фоайе“ (топлоподаването от стаята с камина към останалите помещения се осъществява само чрез отваряне на вратите). От Камини Евростандарт обаче споделиха, че избягват продажбите на инсталации с водни ризи, защото при тях рискът от експлозия е много по-голям, отколкото например при системите за въздухоподаване.

Търсенето на камини по принцип е най-активно през есенно-зимния сезон, казват от Камини Евростандарт, а декември, януари и февруари е по-слабо, защото тогава не се правят ремонти, допълват от Секаста. По принцип обаче не се наблюдават резки сезонни флуктуации, единодушни са всички компании.

Няма определен тип жилища, за който най-често да се търсят камини. В еднаква степен се търси както за апартамент, така и за къща, казват от Камини Евростандарт.

Според Дявач има жилища, при които не е удачно да се инсталират камини. Такива са панелните апартаменти, които не са пригодени за камини, защото се стига на вредителство върху съседите заради пушека, отделян при горенето.

Пазарът на камини предлага най-разнообразни ценови оферти. Една камина може да достигне и 20 хил. лева в зависимост от вида мрамор и гранит, дизайн и вида на камерите, казват от Камини Евростандарт. От Секаста цитират цени от 840 лв. и 12 хил. лева, като най-търсени са камините в средния ценови сегмент и долната граница. По специално бутиковите камини са със средна цена от 8 хил. лева, казват от Дявач, компания, специализирана в сегмента на индивидуалните и бутикови камини.

Освен по-голямото топлоподаване друго основно предимство на камината пред обикновената печка е интериорното решение, което предлага и уюта, който създава. Като вид мебел тя е символ и на престиж.

Източник: investor.bg