Oще за Камините

В наши дни камините вече не се възприемат като лукс в интериора, а като една добра инвестиция, създаваща уют и хармония в дома

В наши дни камините вече не се възприемат като лукс в интериора, а като една добра инвестиция, създаваща уют и хармония в дома.

Камините се разделят на два типа - с открито огнище и с горивна камера.

Изграждането на всяка камина има своята специфика и зависи от много фактори: какъв е видът на камината (ъглова, разположена фронтално на стена или в центъра на помещението), местоположението на комина, подвеждането на външен въздух за горенето, отвеждането на затопления около металното тяло въздух в същото или в съседни помещения и т.н.

В повечето жилища има т. нар. сифонни комини, т.е. един комин тръгва от първия етаж и излиза на покрива на сградата. Съответно всеки апартамент си има отделен комин, включен към основния. При този вид не се препоръчва изграждането на камини тип огнище, понеже се нарушава цялостно работата на комина. За него се препоръчва камина с вградена камера.

Разнообразни са възможностите за ограждане на пространството около металното тяло: масивна, декоративно измазана зидана конструкция, различни по форма и изпълнение облицовки от декоративни плочи, сглобяеми конструкции от декоративни метални листове или плочи от гипсокартон.

Цените
Цената на една камина е комплексен въпрос, тя зависи от модела горивна камера, както и от облицовката, която ще се избере. Освен това цената зависи и от отоплителното решение, което търсите - цялостно или частично отопление на обекта. Обикновено започват от 800 лв и достигат до няколко хиляди лева според използваните горивни камери и материали.

Горивата
Най-подходящи дървесни горивни материали са бук, дъб, габър и явор. Различните дърва имат различно топлоотдаване. Най-добър за огрев е букът. Процентът му на влажност е под 20 на сто. За френските камери се препоръчва 8-12% влажност.

Не е добре да се използват иглолистни дърва, защото нямат добро топлоотдаване, изгарят много бързо и съдържат много смоли, които при горенето се отделят и полепват по комина.

В зависимост от обема на отопляема площ, разходът на дървен материал за месец варира от 1-1.5 м3 за отопляема площ до 70 м2 и до 5 м3 за отопляема площ до 270 м2.

На нашия пазар има голямо разнообразие от фирми предлагащи както произведени в България така и вносни горивни камери. Почти всички предлагат проектиране и изграждане на ограждащото тяло.