Инструкции за безопасна употреба на камини

1. Предназначение
ГЕРКАНД Ви предлага серия от горивни камери и печки тип камини предназначени за отопление на жилищни и други помещения и пространства след вграждане. Камерите и печките са с възможност за директно грене, с въздушна и също така с водна риза за изграждане на локално парно. Изпълнени са със стъкла от стъкло-керамика осигуряващи комфорт от допира с живия огън. Камерите позволяват да се изграждат камини в стотици варианти в зависимост от интериора на помещението, и му предават допълнителна топлина и очарование. Вградените горивни камери имат следните по важни предимства: висок коефициент на полезно действие, икономичност в резултат на пълното изгаряне, лесно почистване, не замърсяват жилищното пространство с въглеродни окиси, продължително горене без зареждане.

2. Помещение.
Въздуха необходим за горенето трябва да бъде достатъчно в стаята, където е монтирана камерата. Ако е необходимо осигурете въздух отвън.

3. Комин
За да осигурите най-доброто функциониране на камината, комина за извеждане на димните газове трябва да бъде в отлично състояние и да отговаря на следните правила:

  • височината на комина: 10 - 14 пъти височината на огнището, но не по малко от 5м.
  • минимално сечение на комина - 180 см2
  • сечението на комина трябва да е толкова по-голямо, колкото по-малка е височината. Ако отворът над огнището е под наклон, приетият за нормален ъгъл е 20° по отношение на вертикалата.
  • димо-отводните комини трябва да бъдат негорими.


Допуска се две и повече отоплителни тела да се изведат в един комин на един етаж при височинен диапазон от 50см. Когато става въпрос за височината на комина над покрива, то комина трябва да превишава гребена на покрива или наклонената равнина спускаща се от гребена на ъгъл 10° с 50см.

4. Облицовка.
Извършва се от специалист. Да се осигури достатъчно разстояние между облицовачния материал и стените на камерата, както и възможност за естествена циркулация на въздуха за обдухване стените на камерата. Непосредствено под облицовачният материал се монтира изолация, която да предпази облицовката от нагряване и загуба на топлина към стената. Желателно е димоотвода да бъде неръждаем гъвкав /фирмата предлага такъв/. Предимства: по добро топло- отдаване и трудно корозиране.

5. Стъкло
Стъкло керамика устойчива на температура до 750°С.

6. Монтаж
Монтажа се извършва от специалист. Установете камината на мястото и. В задната и част се намират два изхода – горния за топлата вода към радиаторите и долен за студената вода. Монтирайте радиаторите с мощност отговаряща на мощността на Вашата камина. Монтирането на радиатори с по - малка мощност неотговарящи на указаната е нежелателно. Препоръчва се монтиране на спирателен кран и обезвъздушител на всеки радиатор. След като сте захранили радиаторите, започнете пълнене на системата, при неработеща помпа и следната последователност. Монтирайте разширителният съд на височина не по-малко от 1.5м. от нивото на помпата. Между разширителният съд и водната риза не се допуска монтирането на никаква спирателна или друга арматура. Развийте всички обезвъздушители и спирателни кранове в системата. Започнете пълненето през разширителният съд, затваряйте всеки обезвъздушител от който е потекло плътна струя вода. Обезвъздушавайте докато се убедите, че в системата няма въздух. Когато напълните системата, пуснете помпата на максимална-степен за да се изтласка останалия въздух по системата след което се спира помпата и се отвиват отново обезвъздушителите и помпата се връща в минимална-степен. Запалете камината. След около 30 мин., радиаторите трябва да започнат да се загряват. Когато в системата се чува шум - къркорене или радиаторите не са топли по цялата повърхност, това е признак за наличие на въздух в системата. Обезвъздушете по вече описаният начин. Периодично проверявайте нивото на водата в разширителният съд. То трябва да е 2 - 3см. над дъното на съда при обезвъздушена система и студена вода.

ВНИМАНИЕ: Системата е отворен тип. Задължително е монтирането на разширителният съд.

  • Не допускайте завиране на водата в системата.
  • Никога не палете камината без да сте напълнили и обезвъздушили системата.
  • Не допускайте помпата да работи на сухо дори и за момент.
  • При опасност от замръзване на неработеща система, концентрацията на антифриз не трябва да е повече от 30% .
  • При завиране на водата в системата, спрете добавянето на дърва в камината.
  • В случай, че част от водата е изхвърлена през разширителния съд, долейте и обезвъздушете отново.
  • При спиране на ел. захранването спрете добавянето на дърва.
  • Забранява се използването на мембранни разширителни съдове, както и всякаква друга арматура водеща до повишаване на налягането над атмосферното, независимо от схемата на циркулация.
  • След всяко продължително престояване на камината без да работи, преди запалване е задължително да се провери помпата дали работи. По време на първите 3-4 запалвания е възможно образуването на конденз по външните повърхнини на водната риза, който в зависимост от влажността на горивото и температурата на постъпващата вода може да достигне до 0.3л. на запалване. Образуващият се нагар намалява рязката температурна разлика и количеството на конденза.


ВНИМАНИЕ!! В началото на отоплителния сезон преди да запалите камината проверете дали системата е пълна. Ако не е, долейте вода и обезвъздушете. Включете помпата и се уверете че работи (усеща се движение на водата по тръбите и лек шум на помпата, в противен случай отвийте винта за обезвъздушаване помпата и раздвижете ротора с отверка.)