Видове горива за камини

Керосинът (познат още като течен парафин) е най-безопасното гориво за всички горящи уреди за въртене. Това не означава, че той е безопасен, а просто е по-безопасен от другите горива, тъй като проявява най-малка склонност да експлодира. Чистият керосин не е токсичен. Ако бъде разлят върху кожата, той трябва да бъде измит внимателно, но единственото, което ще се получи, ако не се измие е контактен дерматит (кожно възпаление). Ако попадне върху очите, трябва да бъдат изплакнати грижливо. Ако има случай на поглъщане на керосин, изпийте една-две чаши вода, така ще намалите вероятността от нарушения в храносмилането, газове или диария, но в никакъв случай не предизвиквайте насилствено повръщане, поради опасността от вдишване.
За съжаление, много малко марки керосин са 100% чисти, без добавки. Те се продават като самолетно гориво и не са достъпни за обикновените граждани. Всички други видове керосин (самолетно гориво, лампово масло, гориво за отопление) съдържат силно токсични добавки, най-вече бензен и нафта. Тези добавки могат да бъдат абсорбирани през кожата и лигавиците и да се отложат в черния дроб или бъбреците. Някои директно повреждат очите, така че веднъж попаднали върху тях, очите трябват да бъдат държани отворени и промивани с вода около 15 минути, след което незабавно да с потърси медицинска помощ. Ако бъдат погълнати, също не трябва да се предизвиква повръщане, а да се потърси незабавно медицинска помощ.

Това означава, че всички керосини трябва да бъдат считани за високо токсични. Ако Таблицата за сигурност на производителя (MSDS) за определена марка керосин сочи, че това е един от малкото, които не са токсични, може да му се доверите, ако идва с туба, на която се вижда съответния етикет. Всичко, което е препакетирно за продажба (в бидони, по-малки от 55 галона), трябва да бъде считано за силно токсично.

Маслото за лампи (ароматизирано или не) е керосин, без лошата миризма. Противно на разпространеното схващане, добавките, които го правят по-добро на мирис го правят и по-отровно. Римското масло първоначално е било естествено добивано гориво, без неприятния мирис и силното димене при горене. Отново схващането, че щом не е неприятно, не е опасно, е грешно.

Различни видове масло за лампи
Гориво на Колман (Coleman fuel) и горивото за запалки Ронсън и Зипо (Ronsonal/Zippo lighter fluid) съдържат нафта и различни добавки за по-добър мирис и вид. Те са предпочитани от повечето жонгльори, тъй като не горят с толкова много дим и не миришат като керосина, а освен това се палят бързо. Нафтата обаче, е много по-летлива от керосина, което означава, че е по-вероятно да експлодира или да излезе извън контрол. Не може да се потапят изгаснали, но все още тлеещи факли в нафта, тъй като това веднага ще възпламени горивото. Дори и доближаване до съда с гориво с тлееща факла може да доведе до експлозия. Трябва да изгасите напълно факлите и да изчакате поне 30 секунди, преди да палите отново, когато използвате нафта. Нафтата е толкова токсична, колкото най-лошите керосини.

Горивото за разпалване на камина (Charcoal starter – Kingsford and Wizard) е смес от четири части гориво Колман и една част гориво за камини, тъй като според производителите това прави по-ярък и безопасен пламък, с по-малко дим и миризма. Някои смесват гориво Колман и керосин, за да постигнат същия ефект. Всички тези горива са силно токсични, когато се вдишват или поглъщат. Горивото за разпалване на барбекю, предлагано на българския пазар не е подходящо за въртене на огън - пламъкът му е много слаб и не гори хубаво. Освен това има натрапчива миризма на барбекю.

Бензинът, нафтата, разредителите за боя, както и други силно летливи течности са изключително токсични и силно възпламенителни. Изпаренията, които се съдържат в току-що изпразнена петлитрова туба бензин могат да се взривят със силата на пръчка динамит. Когато е много горещо или влажно, парите не се разнасят веднага и могат да се възпламенят около половин час след като бензинът е преместен. Парите от гориво Колман, горивото за запалки и горивото за запалване на барбекю се възпламеняват също толкова бързо, но не със същата сила. Керосинът и ламповото масло се запалват трудно, затова се използват в лампи и в домашни печки.

Етиловият алкохол също може да бъде използван за палене, но съдържанието му трябва да е минимум 60%. Все пак той не се използва много често, защото пламъкът е много слаб. Гълтачите на огън и тези, които дишат огън, понякога изпозлват качествен алкохол, като например ром “Рон Рико" лилав етикет. Това премахва вероятността от отравяне, но не винаги се възпламенява. Чистият медицински спирт се използва понякога, тъй като е достатъчно летлив и почти винаги се възпламенява. Единственият проблем е, че след няколко издишвания на огън, практикуващият се опиянява от парите, което не е състояние, при което може да се продължи заниманието с огън.

*Забележка! Статията е превод и преводачът не носи отговорност за възникнали инциденти повреме на занимания с огън! Преди да опитате да въртите огън, допитайте се до опитен практикуващ, тъй като това е единственият начин да се предпазите от инциденти!