Зиданата камина отоплява цяла къща

Горивните камери за вграждане са изборът на заможните българи. Търсенето им расте лавинообразно в последните години. Предпочитани са моделите с водна риза. Една такава камера може да отоплява цяла къща с 300-400 кв. м площ само с 12-15 кубика дърва на сезон.

Инвестициите в този вид отопление обаче са значителни. Самата камера не е много скъпа. В големите търговски вериги и най-вече в магазините около столичната Сточна гара могат да се намерят модели за по 380-450 лв. Те са с условна мощност 6 киловата и стигат само за отоплението на 1-2 стаи. Истинските горивни камери са с мощност 15-20 киловата. Цената им почва от 700 лв. и стига до 2750 лв. Ако са с водна риза, те могат да се свържат чрез тръби с радиатори във всички стаи. Често това е свързано със значителен ремонт и е по-разумно да се прави още при строежа на къщата. Радиатор за една стая от 25 квадрата струва около 150 лв., ако е стоманен, и 220 лв. - ако е алуминиев. Последните са по-трайни.
Общо инвестицията излиза не по-малко от 4 хил. лв., а понякога надминава 6000. Затова в някои магазини предлагат горивните камери на лизинг. Той обаче ги оскъпява с 23%, ако е за 18 месеца.

Всеки майстор на камини обича да плаши капризни клиенти със заканата "Ще ти сложа шапката".

Култовата реплика от филма с Кирил Господинов се разказва като виц в гилдията.

Ако майсторът ти мисли доброто, вместо шапка във вътрешната горна част на камината той слага специални клапи, които регулират изтичането на топлината. Това обяснява спецът по строежа на открити огньове в домовете Сашо Атанасов от Пазарджик.

Освен топлина камината трябва да носи уют и романтика. Съвременните имитации с вградени печки не пръскат сажди, но пък не носят очарованието на традиционните зидани модели, твърдят старите майстори. Да имаш камина с огнище, на каквато са се греели аристократите преди векове, обаче е повече от лукс. Изграждането на ретромодел излиза между 1000 и 1600 лева, според екстрите. Зиданата камина гарантира температура от 18 до 22 градуса и може спокойно да отоплява просторен хол от 80 кв. м. Ако има и водна риза, без проблеми ще сгрява още 1-2 стаи от 25-30 кв. метра. За традиционната камина трябват дърва. Обикновено на месец се изгарят около 1,5-2 кубика, но при по-ниски температури отиват повече. Камината може да работи и с нискокалорични брикети. Те обаче не са за предпочитане, защото тлеят и създават проблеми при чистенето.

Всяка камина се нуждае от аксесоари, които допълнително я оскъпяват. Така нареченият прибор обикновено включва маша, лопатка, вилица и налакътник за жарта. Цената му варира от 80 до 150 лева. Луксозните комплекти, изработени по поръчка, обаче могат да надхвърлят неколкократно тези суми.

Много комфорт в жилището през всеки сезон осигурява климатикът. Цената на различните видове не пада по 500-600 лева. А за толкова може да се вземе уред, който да топли само една стая. За оборудване на тристайно жилище трябват поне 2000 лева. Но за разлика от електрическите печки, климатиците харчат по-малко ток, а загрявят по-качествено помещението. За отопление на месец за апартамент от 70-80 кв. метра гълтат по около 150 лева. През лятото обаче служат и за охлаждане.

Все повече хора предпочитат и локалното парно на ток или нафта. Докато първият вариант е доста скъп, то вторият определено си струва. Котлетата на нафта са доста популярни за къщи и вили. С един голям резервоар от 2 тона гориво спокойно може да се топли двуетажна къща цяла зима.